Plzeňský kraj - turistů ráj

lupa

Romantické hrady a zámky

Romantické hrady a zámky

Chcete se cítit jako v pohádce? Nakouknout do života královských a šlechtických rodin? Objevit kouzlo míst, kde se točily nejznámější české pohádky? Poznejte krásné romantické hrady, honosné zámky a tajemné zříceniny v Plzeňském kraji. Odhalte úžasná místa, která dýchají historií.

Při toulkách v regionu nelze vynechat tři nejkrásnější šumavské hrady – tajemný hrad a zámek Velhartice se zrekonstruovaným hradním pivovarem, nejvýše položený královský hrad v Čechách Kašperk a nejrozsáhlejší českou hradní zříceninu Rabí.

Byli jste už na místě, kde se točila nejznámější česká pohádka? Že ne? Tak hurá na vodní hrad Švihov nedaleko Klatov, vydejte se po stopách Popelky. Která místa na Klatovsku byste ještě neměli vynechat? Zámek Červené Poříčí v unikátním stylu saské renesance, zříceninu hradu a novogotický zámek s galerií Klenová nebo nejstarší rodové sídlo českého rodu Czernínů, zámek Chudenice.

Plzeňsko je plné skvostů. Návštěva klasicistního loveckého zámku Kozel se stane nevšední i díky procházkám v rozsáhlém anglickém parku a okolních hlubokých lesích. V sezóně se návštěvníkům otevírá zřícenina kdysi slavného královského hradu Radyně tyčící se nad Starým Plzencem.

Putování jižním Plzeňskem zavede do města Blovice s pseudogotickým zámkem Hradiště, kde sídlí regionální muzeum. Vůně levandulí, procházející se pávi, to je barokní květinový zámek Nebílovy s krásným romantickým nádvořím. Pohádkovou atmosféru objevujte na zámku Žinkovy.

Na severním Plzeňsku vítá návštěvníky barokní perla, zámek Manětín. Historie promlouvá díky barokním sochám i krásnému zámeckému parku. Zřícenina hradu Krašov se tyčí na skále nad řekou Berounkou a nabízí nádherný výhled na malebné údolí.

Na Rokycansku nelze zapomenout na zámek tří císařů Zbiroh s nejhlubší zámeckou studnou v Evropě. Nedaleko Rokycan probudila rozsáhlá rekonstrukce opět k životu zámek Mirošov.

Za dávnou historií se můžete vydat také na Domažlicko a Tachovsko. Na zříceninu nejstaršího kamenného hradu v Čechách Přimdu, romantickou zříceninu Gutštejn nebo zříceninu gotického hradu Buben. Hrad a zámek Horšovský Týn ležící v centru stejnojmenného města nedaleko Domažlic má čtyři prohlídkové okruhy, přístupná je i historická mandlovna a prádelna.

Akce

 • Letní barokní festival 2018
  Letní barokní festival 2018

  Letní barokní festival je jednou z nejvýznamnějších a návštěvnicky nejoblíbenější částí unikátního projektu Plzeňského kraje „Západočeské baroko“, který vznikl v lednu 2016.

  Číst dál...
 • Veletrh ITEP 2018
  Veletrh ITEP 2018

  Veletrh ITEP je třetím největším mezinárodním veletrhem cestovního ruchu v České republice, který v průměru navštěvuje 13 000 lidí a účastní se ho přes 120 vystavovatelů.

  Číst dál...
 • Prodaná nevěsta pod širým nebem
  Prodaná nevěsta pod širým nebem

  Nejznámější česká opera, otevřená scéna pod širým nebem, panoramatické jeviště, slavní operní pěvci, stovky účinkujících, plzeňský folklór, živý orchestr, komedianti, vesnická hospoda a Jeník s Mařenkou.

  Číst dál...
 • Prázdninová štafeta
  Prázdninová štafeta

  Štafeta je určena dětem a mládeži do 18 let. I letos ji pořádá Plzeňský kraj ve spolupráci se Zoologickou a botanickou zahradou města Plzně, spoluorganizátory patnáctého ročníku jsou Správa informačních technologií města Plzně a Středisko volného času RADOVÁNEK.

  POZOR!  Soutěž začíná až první prázdninový den, tedy 1. 7. 2018!

  Číst dál...