Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

Divadla

Divadla

Málokteré město v Čechách se může pochlubit tak dlouhodobou divadelní tradicí, na niž navazuje klasické kamenné Divadlo J. K. Tyla, ale také špičkové divadlo Alfa zaměřené na děti a mládež, i pestré spektrum alternativních a klubových scén.

Oficiální scénu doplňuje sdružení patnáct neprofesionálních divadel, které působí na jevišti Divadla Dialog, a desítky klubů s hudebním programem.  

Divadlo Alfa - Plzeň je městem s dlouhou a slavnou loutkářskou tradicí, reprezentovanou především LOUTKOVÝM DIVADLEM FERIÁLNÍCH OSAD a jmény lidového loutkáře Karla Nováka, "otce" světoznámých loutek Spejbla a Hurvínka prof. J.Skupy a jeho žáka - později autora rovněž světově proslulých loutkových filmů - Jiřího Trnky. V letech 1930-1943 zde mělo základnu první profesionální loutkové divadlo v ČSR - PLZEŇSKÉ LOUTKOVÉ DIVADLO PROF. J.SKUPY (které po válce přesídlilo do Prahy).

Divadlo Dialog - Vchod pro diváky najdete ve Smetanových sadech 9, Plzeň.Plzeňská neprofesionální scéna divadla Dialog je domovem 15 divadelních souborů, jež se orientují převážně na činohru. Během dlouhých let svého působení soubory připravily na desítky představení. Prestiž divadla na evropské úrovni dokazuje inscenace Přelet, která byla vybrána jako zástupce České republiky pro evropský festival v německém Paderbornu.

Stálá divadelní scéna Klatovy - Stálá divadelní scéna Klatovy byla založena v roce 1963 jako nástupnická organizace Západočeského zájezdového divadla Klatovy, ve kterém působili i přední herci české divadelní scény - např. Alois Švehlík, Pavel Landovský, Milan Klásek.... Stálá divadelní scéna /dále jen SDS/ působí v současné době jednak na mateřské scéně v divadle v Klatovech, které bylo postaveno již v roce 1920, ale v letech 1968 - 70 prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. Svoji činnost vyvíjí také i v dalších městech - v Sušici a v Horažďovicích. Nabízí divákům široký žánrově pestrý repertoár: divadelní představení, koncerty vážné hudby, klubová představení, divadelní představení a koncerty pro děti a mládež, pohádky pro rodiče s dětmi, koncerty populátní i dechové hudby. Pro pravidelné návštěvníky v Klatovech, v Sušici i v Horažďovicích jsou připraveny předplatitelské skupiny, které jsou finančně zvýhodněny. Mimo nich nabízíme široké veřejnosti celou řadu akcí na tzv. volnou kasu.

Velké divadlo J.K.Tyla - Divadlo Josefa Kajetána Tyla svou tvorbou navazuje na dlouholetou divadelní tradici, první představení se v Plzni hrála již v roce 1759. V roce 1902 bylo postaveno nové městské divadlo podle projektu architekta Antonína Balšánka. Budova v novorenesančním stylu s bohatou uměleckou výzdobou fasády i interiéru je  architektonickým skvostem města. Čtyři divadelní soubory mají ve svém programu operu, činohru, balet, operetu ale také muzikál. Divadlo Josefa Kajetána Tyla má dvě stálé scény -  Velké divadlo a Komorní divadlo, které se orientuje převážně na činohru. Od roku 1993 jsou obě scény dějištěm mezinárodního festivalu Divadlo, který na jeviště láká věhlasné zahraniční soubory.Klatovech a Muzeum Chodska v Domažlicích. Jejich vznik se datuje ke konci 19. století.

Naposledy upravil: Beránek Filip (15.01.2013)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ