Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

Hvězdárna a planetárium Plzeň

Hvězdárna a planetárium Plzeň

Hvězdárna a planetárium Plzeň je v současné době samostatnou příspěvkovou organizací, jejímž zřizovatelem je Magistrát města Plzně.

Tato organizace, která v nejrůznějších podobách existuje přes padesát let, měla v minulosti i jiné názvy a spadala pod různé organizace, jak se dozvíte v kapitolách o historii astronomie na Plzeňsku.

V současné době neexistuje v Plzni ani hvězdárna, ani planetárium, pouze stejnojmenná organizace. Činnost planetária byla ukončena na jaře v roce 1997 vystěhováním organizace z budovy Nad Hamburkem, která naší organizaci nikdy nepatřila, byla v havarijním stavu a kterou po opravě nyní využívá soud.

Hvězdárna a planetárium Plzeň nyní sídlí v menším objektu v nenápadné ulici U Dráhy 11. V náhradních prostorách může provádět astronomickou činnost jen velmi omezeně. Na provizorním pracovišti jsou pracovny personálu, dílny a malá učebna asi pro 25 lidí. Přesto se organizace snaží pořádat akce pro veřejnost jako jsou např. přednášky, semináře a výstavy, ovšem většinou v jiných, pronajatých prostorách. Snaží se pořádat i výjezdní pozorovací akce v terénu pro vážnější zájemce, klubovou astronomickou činnost apod. H+P Plzeň vydává měsíčně svůj Zpravodaj, ve kterém upozorňuje na nejbližší pořádané akce i zajímavé úkazy na obloze.

Pro svoji činnost má poměrně slušné technické zázemí, ale to hlavní - budova pro planetárium a hvězdárnu citelně chybí. Programy jsou připravovány  pro mateřské, základní a střední školy a odborná učiliště.

Hvězdárna a planetárium Plzeň pořádá pro veřejnost přednášky, výstavy a zájezdy.

Přednášky pro veřejnost se konají většinou dvakrát do měsíce v sále plzeňské radnice. Kapacita sálu je 60 míst. Astronomická organizace Hvězdárna a planetárium Plzeň pořádá pro zájemce z řad laické veřejnosti a pro členy svých klubů a kroužků veřejná astronomická pozorování.

Vzhledem k tomu, že v Plzni není vybudována hvězdárna (pozorovatelna), probíhají veřejná astronomická pozorování formou výjezdů do okrajových oblastí Plzně, kam je přivezena pozorovací technika.

Hvězdárna a planetárium Plzeň bude zajišťovat pro vážné zájemce z řad členů A-klubu, odborných pozorovacích sekcí a dalších astronomů amatérů pozorovací akce odbornějšího typu. Termíny připravovaných akcí najdete v programu H+P na aktuální měsíc.

Více na http://hvezdarna.plzen.eu/

U Dráhy  11, 318 00 Plzeň
tel. 00 420 377 388 400
fax 00 420 377 388 414
e-mail: hvezdarna@plzen.eu
www: hvezdarna.plzen.eu

Naposledy upravil: Beránek Filip (17.08.2010)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ