Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

Plzeň

Plzeň

Discopříběh, Discopříběh II., Vítr v kapse

Discopříběh

Kominický učeň Jirka Horáček žije v 80. letech 20. století na nejmenovaném plzeňském sídlišti jen se svým otcem. Volný čas tráví s partou kamarádů hlavně na diskotékách, kde ho zaujme i atraktivní blondýna Eva. Ta je však dívkou staršího frajírka Cáfy. Jirka dává najevo okázalý nezájem učnici-kadeřnici Jitce, která se do něj zamiluje téhož večera. Zároveň začnou mladíka pronásledovat čím dál větší problémy s otcem i mistry ve Škodovce. Nikdo totiž nemá nervy Jirkovy pubertální průšvihy.

Ve filmu se objevilo mnoho autentických míst, dokládajících podobu města Plzně a jeho zákoutí na sklonku minulého režimu. Na jedné straně plytký hudební film nastavoval své době nemilosrdné zrcadlo zobrazující tehdejší život zejména učňovské mládeže v socialistické společnosti. K odvážným scénám patřil například běh nahého Rudolfa Hrušínského přes plzeňské náměstí. Film doprovází hity hvězdy popové scény Michala Davida.

Ve filmu lze spatřit centrum města i přilehlé okolí, zaniklou podobou pasáže někdejšího kina Čas (dnes Česká pojišťovna), třídu I. máje (dnes Klatovskou třídu), obchodní dům Prior (dnes tzv. Malé Tesco), Gottwaldovo nádraží (dnes Hlavní nádraží), vstup do hotelu Continental, Škodovku (továrna), čtvrť Skvrňany, zaniklou lávku přes Radbuzu u Železničního mostu (dnes je zde Most Milénia), zaniklé kino Moskva (dnes vietnamské obchodní středisko na Americké třídě, dříve Moskevské) nebo Prešovskou ulici, kde se odehrává jedna ze závěrečných tanečních scén.

Produkce: Československo, 1987

Hvězda: Rudolf Hrušínský nejml.

Discopříběh II.

Film navazuje na příběh z Discopříběhu, odehrává se ale již v podmínkách po sametové revoluci. Jirka Horáček si bere kadeřnici Jitku. Otec se však snaží místo toho zlákat syna k cestě kolem světa s naspořenými penězi, pak zkouší svatbu rozmluvit Jitce. Zatímco se Jirka usadil a dospěl, jeho otec chytá „druhou mízu“. Nejprve se za poněkud trapných okolností seznámí se sympatickou zdravotní sestřičkou Lucií a pak i s atraktivní striptérkou a prostitutkou Álou. Stane se jejím milencem a ochotným posluhovačem, který pere, vaří i uklízí. Barví si vlasy, rádoby moderně se obléká, sportuje, chodí do sauny a snaží se hubnout. Neuvědomuje si, jak je ostatním jen pro smích. Pouze sestřičce Lucii je sympatický. Ta ho přesto nakonec, odmítne, protože se bojí, že by nepřijal skutečnost, že je svobodná matka. Nakonec ale vše dobře dopadne. I když film nedosahuje ani kvalit původního Diskopříběhu, přináší pohled na Plzeň i zdejší život v časech po sametové revoluci. I zde zazní velké množství hitů Michala Davida.

Ve filmu se objeví dnešní Klatovská třída, Americká třída, prostor u tzv. Mrakodrapu, obřadní síň plzeňské radnice, hotel Central (dříve Ural), bývalá záchytka ve Veleslavínově ulici (dnes městský archiv), plzeňské náměstí Republiky nebo Hlavní nádraží.

Produkce: Československo, 1991

Hvězdy: Ladislav Potměšil, Rudolf Hrušínský nejml. 

Vítr v kapse

Hlavními hrdiny filmu jsou dva kamarádi, Ondřej a Cyril, kteří po průmyslovce přicházejí do zaměstnání. Tím je průmyslový závod, který ve filmu představuje plzeňská Škodovka. Příběhy byly  inspirovány vlastními zážitky režiséra Jaroslava Soukupa, které měl právě z plzeňské Škodovky. Oba kamarádi se během roku po maturitě dotýkají reálného života a řeší svoje představy o budoucnosti i životní ideály a narážejí na své okolí.  K tomu se přidají i citové záležitosti. Oba přátelé plánují velkou budoucnost, sny však náhle zničí tragické úmrtí jednoho z nich.

Film je sondou do života společnosti v 80. letech 20. století. Ve filmu se objeví Karlovarská třída, autobusové nádraží, Škodovka a její brány, třída I. máje (dnes Klatovská třída), křižovatka tříd I. máje a Moskevské (dnes Klatovská a Americká), náměstí Republiky, Velký bolevecký rybník, pasáž kina Čas (dnes Česká pojišťovna)  na náměstí, Gottwaldovo nádraží (dnes Hlavní nádraží), Doudlevce, fakultní nemocnice na Borech, ústřední hřbitov, Charkovského nábřeží (dnes Anglické) či Hrádek (část Plzně).

Produkce: Československo, 1982

Hvězdy: Lukáš Vaculík, Sagvan Tofi, Ivana Andrlová

Naposledy upravil: Beránek Filip (02.04.2015)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ