Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

Stříbro a okolí

Stříbro a okolí

Ruiny hradu, které si oblíbili zejména trampi a lidé s duší romantickou, jsou považovány za nejmalebnější z českých zřícenin. Hrad je vystavěný nad zalesněným údolím potoka Hadovky. Založen byl počátkem 14. století pravděpodobně Jetřichem. ...

Gutštejn

Zřícenina hradu Gutštejn je vzdálená přibližně 20 km od Stříbra.

Směrem na Konstantinovy Lázně, Okrouhlé Hradiště a dále směrem na vesničku Daňkov. Z Daňkova je již cesta značena směrovkami.

Ruiny hradu, které si oblíbili zejména trampi a lidé s duší romantickou, jsou považovány za nejmalebnější z českých zřícenin. Hrad je vystavěný nad zalesněným údolím potoka Hadovky. Založen byl počátkem 14. století pravděpodobně Jetřichem. Jádru vévodí vysoká hranolová věž se zaoblenými rohy, která je obklopena zříceninami paláců a opevnění. Neschází zde ani sklepy s pravou únikovou chodbou.

V údolí pod hradem je možnost napojit se na turistické značení, které vás dovede k významnému poutnímu místu Šipín.

Kladruby

Obec Kladruby se rozkládá v klidné lesnaté krajině nad údolím říčky Úhlavky, položené 30 km západně od Plzně. Při výjezdu ze Stříbra směrem na Plzeň odbočíte doprava. Pro pěší návštěvníky se lze dostat do Kladrub po modré turistické značce (6 km). První zmínky o Kladrubech zaznamenává již opis zakládací listiny kláštera, datovaný rokem 1115. Chrámová stavba dosahuje délky 82 m, šířky 21 m, výšky v kupoli 75 m. Zlacená knížecí koruna na barokně gotické kupoli upozorňuje, že je zde pohřben český kníže Vladislav I. V prostoru jsou každoročně v letních měsících pořádány koncerty vážné hudby – Kladrubské hudební léto a další kulturní akce.

Vlčí hora, Volfštejn

Obec leží na silnici směřující ze Stříbra na Planou a dále na Cheb (16 km). První věrohodný zápis o obci je z roku 1290. V blízkosti obce, na jednom z výběžků „Vlčí hory“ (Vlčák, Wolfsberg, 703 m.n.m.) byl pravděpodobně již ve 13. stol. založen hrad zvaný Volfštejn. Dnes si můžete prohlédnout pouze věž a dosud patrné fragmenty obvodových stěn budov a opevnění, ale i zde obec pořádá různé kulturní akce.

Přimda

Přimda leží směrem ze Stříbra na Rozvadov (34 km). Torzo jednoho z nejstarších kamenných hradů na našem území, ležící na dominantním vrchu vysokém 848 m nad stejnojmenou vsí. Roku 1962 byla Přimda vyhlášena národní památkou. Vystupuje z lesnatých pásem střední části Českého lesa, 10 km od česko-bavorské hranice. Založení hradu spadá do počátku 12. století. Z památných staveb městečka pod hradem zůstal zachován pouze kostel sv. Jiří. Při okraji obce u silnice do Nové Vsi jsou zasazeny tři staré smírčí kříže.

V Přimdě je dnes možné využít služeb několika hotelů, restaurací, prodejen a také krytý plavecký bazén a lyžařskou sjezdovku.

Krasíkov - Švamberk

Nachází se směrem na Konstantinovy Lázně dále na Domaslav (20 km). Krasíkovský kopec je nejen mimořádnou kulturně-historickou památkou, ale má i značný význam přírodovědecký. Hrad Krasíkov byl postaven ve 13. stol. Zachovaly se zbytky vnitřního jádra s dolní částí věže a se zdivem hradního paláce. V předhradí stojí zbytky kaple sv. Jiří, v níž byli pohřbeni v 16. století někteří Švamberkové.

Buben, Hracholuská přehrada

K zřícenině hradu se dostaneme směrem na Plzeň, z hlavní silnice v obci Úlice odbočíme do leva, dále je směr na Hracholuskou přehradu značen ukazately.

Hracholuská přehrada může nabídnout ubytování v Transkempu, dále stravování v kempu (bistro a kiosek), restaurace a prodejna je vzdálená 150 m. Transkemp se může navíc pochlubit vlastní atraktivní lodní dopravou s motorovou lodí „Plzeň“, která brázdí 400 hektarů vodní plochy. Svými čtyřmi přístavišti spojuje ostatní rekreační zařízení na 20 km dlouhé plavební dráze podle pravidelného jízdního řádu. Mimo koupání nabízí sportovní vyžití, minigolf, tenisové kurty, plovoucí obří trampolíny.

Z Hracholuské přehrady můžeme pěší navštívit po značené cestě zříceninu hradu Buben. Hrad byl založen před rokem 1379 rodem vladyků z Dolan, jehož potomci se psali z Bubna. Vstup do hradu směřující od řeky je novodobý a vede přímo k bývalé druhé bráně. Za ní se i dnes před návštěvníkem otevře rozlehlé nádvoří lemované po obou stranách vysokou zdí a na severozápadní straně uzavřené troskami hradního paláce.

Turistické cíle – naučné stezky

Naučná stezka – údolím Úterského a Nezdického potoka

Směrem ze Stříbra na Konstantinovy Lázně a dále do obce Bezdružice, kde stezka začíná. Okružní naučná stezka využívá zeleně a modře značených turistických tras, obsahuje 13 stanovišť a lze jí projít v obou směrech (okruh 13,5 km). V průběhu stezky si můžete prohlédnout trosky hradu Falkenštejn. Torza několika velikých mlýnů a také krásnou okolní přírodu.

Naučná stezka Kosí potok

Směrem Stříbro – Černošín, dále v tzv. černošínských serpentýnách mezi odbočkami do obcí Svahy a Třebel. Přímo u severní strany silnice začíná stezka 1. a 13. zastavení. Naučnou stezku lze absolvovat oběma směry. Stezka využívá zeleně a červeně značených tras. Měří 8 km. Seznamuje návštěvníka s přírodními a historickými zajímavostmi Kosího potoka.

MĚSTO STŘÍBRO

Historie města

Historické jádro města se rozkládá na ostrožně nad hlubokým údolím řeky Mže. První písemnou zprávou o něm je listina Bedřicha Přemyslovce z roku 1183. Obchodní stezka z Prahy do Norimberka zajišťovala městu mnohé zisky, stejně jak dolování stříbra a rud.

Návštěvníky Stříbra láká krásná okolní příroda s množstvím zajímavých historických památek a blízkost západočeských lázní.

Procházka historickým městem

Trasa č.1 je přibližně dlouhá 2 km.

Zastavení 1. - Radnice

Stavbou, kterou si rozhodně každý návštěvník zapamatuje, je radnice, která stojí v západní části náměstí. Původní budova, jejíž podoba se nedochovala, byla nahrazena v roce 1543 nynější renesanční stavbou. Sgrafitová výzdoba pochází z let 1823 – 1888. Od roku 1989 probíhala generální oprava. V roce 1997 byla radnice slavnostně otevřena.

Zastavení 2. - Kostel Všech svatých

Původní svatyně, která stála v místech dnešní stavby, zanikla v pozdně gotické přestavbě z roku 1565. Ostatní části pocházejí z let 1754 – 1757, kdy byl objekt barokně upraven.

Zastavení 3. - Hradby a Židovská branka

Městské hradby ve středověku obklopovaly Staré – vnitřní město ve velkém kruhu. Součástí vnitřního opevnění města byla tzv. Židovská branka, kterou bylo možno vstoupit do židovské čtvrti.

Zastavení 4. - Bašta

Stříbrské hradby, chránící město Stříbro.

Naposledy upravil: Beránek Filip (25.08.2010)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ