Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

Okolí šumavského Špičáku nabízí trasy pro skialpinisty

Okolí šumavského Špičáku nabízí trasy pro skialpinisty

Osmačtyřicet kilometrů tras pro skialpinisty je nová nabídka na trávení aktivní dovolené v okolí vrcholu Špičák, kde je největší šumavské lyžařské středisko.

Pět skialpinistických tras připravila horská služba s městem Železná Ruda. V okolí Špičáku je už druhým rokem největší areál svého druhu v ČR, další velké jsou v Alpách. ČTK to řekl náčelník šumavské horské služby Michal Janďura.

Návštěvníci hor dostanou možnost s průvodcem projet skitouringové trasy. Skialpinismus je stále oblíbenější způsob lyžování ve volném terénu, na západ od Česka se nazývá skitouring. Používají se podstatně lehčí sjezdové lyže doplněné nalepovacími pásy, upravené je vázání, lehčí jsou i boty. Vybavení lyžařů je koncipováno tak, aby se mohli bezpečně a pohodlně pohybovat ve volném terénu mimo sjezdovky. Tito lyžaři dříve podle Janďury často vystupovali po sjezdovkách nebo jejich okrajích a tím ohrožovali nejen sebe, ale i protijedoucí lyžaře a snowboardisty.

Skialpinisté se pohybují po cestách značených Klubem českých turistů. "Provedli jsme kontrolu značení," uvedl Janďura. Na tratích, z nichž tři míří na vrchol Špičák, jsou tabule s desaterem o pohybu, mapky získají lyžaři zdarma na nádražích, v infocentrech, pokladnách areálu Špičák a na informačních serverech o oblasti. "Aktuální mapky zaplatil lyžařský areál Špičák," uvedl Janďura. Nejjednodušší trasou je výstup za čerpací stanicí v Železné Rudě na hráz Čertova jezera a odtud po žluté do areálu Špičák. Nejtěžší vede pod sedačkovou lanovkou na vrchol Špičáku a zpět po nejprudší sjezdovce Šance.

Zdroj www.ctk.cz

Naposledy upravil: Beránek Filip (07.01.2014)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ