Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

Na kole po stopách historie Chodů

Na kole po stopách historie Chodů

Jedinečný a svérázný kraj Chodska u hranic s německým Bavorskem stojí za to poznávat i ze sedla kola. Projížďky krásnou přírodou Českého lesa uspokojí všechny cyklisty. Navíc celá oblast doslova dýchá historií Chodů, strážců hranic.

 Při projížďkách tradičními chodskými vesničkami, uvidíte starou architekturu, ptkat můžete ženy oděné v barevných chodských krojích a setkáte se i s bulačinou, tedy chodským nářečím.

Výlet na kole můžete začít z centra celé oblasti, z města Domažlice. Domažlické náměstí se pyšní barevným podloubím a šikmou věží. Ta je vychýlena od své osy dokonce o 60 centimetrů. Milovníci starých tradic a historie nenechte si ujít návštěvu Chodského hradu s muzeem Chodska pod náměstím. Po prohlídce města se vydejte do jižní části Českého lesa směrem na obec Trhanov. Na konci Domažlic odbočte na silnici číslo 193 na cestu směřující k Újezdu. Právě v Újezdu se narodil Jan Sladký Kozina, vůdce povstání Chodů proti vrchnosti. Zastávku si můžete udělat v Kozinově statku s pamětní síní. V sezóně je otevřeno denně, kromě pondělí, od 9:00 do 17:00 hodin. Dokonce se traduje, že pokud si tu pohoupáte vystavenou dětskou kolébku, do roka a do dne můžete očekávat narození potomka. Po návštěvě Újezdu vystoupejte na vrch Hrádek. Tady najdete pomník Jana Sladkého Koziny, navíc se Vám naskytne okouzlující pohled na Domažlice. U pomníku na vrchu Hrádek byla znovu otevřena Chodská chalupa, stylová restaurace s výtečnou kuchyní. Z Hrádku Vás čeká klesání do Trhanova, polní a lesní cestou po červené. Potom odbočte na silnici stoupající přes Chodov až k Výhledům. Tady se připravte na velké stoupání. Námaha ale stojí za to. Výhledy jsou turisty od nepaměti vyhledávány. Je zde nádherný pohled na celé Chodsko, na krajinu Českého lesa. U bronzové sochy Jindřicha Šimona Baara ve stínu vzrostlých stromů si můžete příjemně odpočinout. Potom pokračujte po silnici k Caparticích, tam odbočte na vedlejší cestu vedoucí k rozcestí Pod Čerchovem. Po betonových panelech můžete vystoupat až na samotný vrchol Čerchova. Odměnou po náročném stoupání Vám bude pohled na Chodsko i na sousední Něměcko. Zpátky z vrcholu k rozcestí pojedete sice ne moc pohodlnou cestou po betonových panelech s odvodňovacími koryty, ale potom Vás čeká svižná cesta po lesní asfaltce až k rozcestí Pod Českou Kubicí. Směrem na Domažlice pokračujete po cyklotrase číslo 2014 přes lesy Spáleného vrchu a Starou Huť k přírodní památce Salka. Leží ve svahu, 200 metrů od cyklotrasy. Jde o zatopenou štolu, kde se dříve těžila břidlice. Od Salky jeďte směrem k Pasečnici. Tady minete 400 let starou lípu. Na rozcestí opustíte cyklotrasu a jedete po zelené do svahů vrchu Zadní skála. Na vrcholu odbočte doleva na polní cestu a vystoupejte lesem přes rozcestí Bývalá hájovna Dmout k Veselé Hoře. Z poutního místa Vavřineček, jak se tu lidově říká, Vás čeká závěrečný sjezd po silnici k Domažlicím.

Naposledy upravil: Beránek Filip (23.08.2010)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ