Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

První metr CT3 byl osazen na dobřanském náměstí

První metr CT3 byl osazen na dobřanském náměstí

Na dobřanském náměstí byl dne 4.9.2013, slavnostně osazen symbolický "První metr" mezinárodní cyklostezky CT3 Praha - Plzeň - Regensburg a to formou netradiční lavičky s informacemi o celém záměru.

Akce se uskutečnila za účasti starostů obcí Mikroregionu Radbuza, zástupců Plzeňského kraje, neziskových organizací a klubů českých turistů z území, médií i široké veřejnosti z řad cyklistů. V neposlední řadě se této slavnostní chvíle zúčastnil i patron cyklostezky, Michal Jančařík.

Stejné lavičky vytvořené z prefabrikovaných dílců budoucí cyklostezky můžete nalézt i na dalších třech místech Mikroregionu Radbuza a to v Chotěšově, Stodu a Holýšově.

CT3 míří na území Mikroregionu Radbuza

Dobřany a další obce a města až po Holýšov už brzy spojí dálnice s Plzní, Prahou, Regensburgem a Paříží. Půjde ovšem o dálnici cyklistickou – o mezinárodní cyklotrasu CT3. Třiceti kilometry své délky povede územím Mikroregionu Radbuza.

Cyklostezka CT3 jako jedna z hlavních os mezinárodní cyklistické dopravy ve střední Evropě figuruje v koncepcích ČR a SRN, ale i spolkové země Bavorsko či Plzeňského a Středočeského kraje. Všechny regiony, kudy již hotové úseky procházejí, ji ale realizovaly jen jako dopravní značení vedoucí po silnicích. Mikroregion Radbuza se s využitím podpory Plzeňského kraje se snaží vybudovat samostatnou cyklostezku s vyloučením aut. Chybět by neměla ani odpočívadla, koše, informační systém a další vybavení. Stezka bude kromě cyklistů k dispozici i bruslařům, maminkám s kočárky a dalším. Upravený terén vedle poslouží vyznavačům pohledu na svět z koňského hřbetu. Trasa cyklostezky je navržena tak, aby co nejvíc kopírovala tok řeky Radbuzy. To ji činí fyzicky nenáročnou a zároveň uklidňující a velmi atraktivní.

Trasa cyklostezky vedoucí v těsné blízkosti řeky má svá specifika, jimž je třeba přizpůsobit její technické řešení. Je navržen originální způsob její realizace: do terénu nivních luk při Radbuze bude osazen souvislý řetězec betonových prefabrikátů tvaru U, které budou obsahovat štěrkové vrstvy a finální asfaltový povrch. Toto řešení je finančně úsporné a navíc zaručuje odolnost trasy v místech, kde se může při povodních rozlévat voda z řeky Radbuzy.

Projekt je nyní ve fázi územního řízení a bude třeba zahájit jednání s vlastníky pozemků, po nichž trasa vede. I proto se na náměstích čtyř největších měst Mikroregionu, Dobřan, Stodu, Holýšova a Chotěšova, objevily informační lavičky vytvoření z prefabrikovaných dílců budoucí cyklostezky. Jejich posláním je informovat o cyklostezce širokou veřejnost.

 

 

Naposledy upravil: Beránek Filip (04.09.2013)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ