Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

Za nevšedními zážitky po Stezce železné opony

Za nevšedními zážitky po Stezce železné opony

Patříte mezi vyznavače nevšedních zážitků, kola a krásné přírody?! Jestliže ano, máme pro Vás dobrou zprávu.

V Plzeňském kraji byla loni proznačena cyklotrasa EuroVelo 13, která nese též podtitul Stezka železné opony. EuroVelo 13 není záležitostí pouze Plzeňského kraje, ba právě naopak je nejdelší dálkovou evropskou cyklotrasou. Je součástí cyklosítě Eurovelo, jejímž koordinátorem je Evropská cyklistická federace.

Kdo by se chtěl projet po celé trase, musel by vyrazit od Barentsova moře z pomezí norsko - ruských hranic a svůj výlet zakončit u Černého moře na hranicích bulharsko – tureckých. Nicméně by takového cyklistu čekalo projetí příhraničí dvaceti států, a to konkrétně těch, kterými vedla železná opona, jak ve východním, tak v západním bloku. Cyklotrasa EuroVelo 13 se totiž vine okolo dnes už bývalé železné opony a rovnoměrně jí protíná oběma směry v délce přes 10.000 km. A protože železná opona byla dříve fakticky „územím nikoho“, někdy i několik km široké, byl tak paradoxně vytvořen tzv. zelený pás napříč celou Evropou, ušetřený negativních vlivů lidské činnosti, kde zůstala krásná a nenarušená příroda.

Ani v České republice tomu není jinak. EuroVelo 13 prochází nádhernou příhraniční přírodou čtyř krajů, a to Karlovarského, Plzeňského, Jihočeského a Jihomoravského v délce přes 900 km včetně německých a rakouských úseků. Pokud by chtěl někdo putovat hraniční, dlouho nepřístupnou, ale o to krásnější krajinou v Plzeňském kraji a připomenout si pohnutou historii jedné epochy českých dějin, nezbývá než mu doporučit vydat se po Stezce železné opony. A kdyby někdo přeci jen ještě váhal, stačí dodat, se projede Chráněnou krajinnou oblastí Český les a samým srdcem Národního parku Šumava a německou částí v Bavorském lese.

Stačí vzít kolo a dopravit se do Českého lesa, třeba kousek nad Rozvadov na hraniční přechod pro pěší a turisty Hraničky / Reichenau a zde začít nové dobrodružství jménem Stezka železné opony. Výlet začíná nenápadně v tichém lese a to, že jste na EuroVelu 13 Vám napoví pouze železná infotabule vzdáleně připomínající protitankového ježka. Nicméně první a velmi silná konfrontace s nedávnou historií je nedaleko v Muzeu železné opony v Rozvadově. Další setkání už nebudou tak obrazná, zato mnohého snad přivedou k myšlenkám o přírodě a člověku, historii a budoucnosti. Následuje totiž oblast, nyní tichá a opuštěná, dříve plná života, oblast Českého lesa s desítkami zaniklých vesnic a vesniček. Jak je možné, že dnes tak zádumčivé místo na náhorní plošině, kde se dnes jen pasou krávy a vane vítr, bylo dříve vesnicí s názvem Pleš se šesti sty obyvateli? Že z Lučiny, z malebné vesničky pod Čechovem, zbyly jen pietně upravené trosky bývalého kostela? Případné myšlenky o smyslu života budou ovšem zahnány výjezdem na Čerchov, nejvyšší bod Českého lesa, kde se z rozhledny pokocháte překrásnými výhledy do okolí.

Po Čerchově se už můžete připravovat na drsně krásnou, nespoutanou a emotivní krajinu Šumavy. Nikdo snad nemůže pochybovat o tom, že téměř každé zákoutí Šumavy má svého genia loci. Zato mnohým může připadat neskutečné, že i Šumava, která dnes působí tak volně a svobodně, dříve bývala zapovězenou krajinou. Vaši mysl snad upokojí výhledy kolem Ostrého, Vaši náladu možná odrazí hladina Černého jezera a Vaše chutě snad budou uspokojeny v Železné Rudě. Možná Vás překvapí Gsenget a možná se v Prášilech půjdete podívat na bizony. Nepovinně povinné jsou krátké odbočky z trasy, nelze vynechat jedno z pěti šumavských ledovcových jezer, Prášilské jezero. A lhostejnými Vás nenechá ani Poledník, bývalý vojenský objekt protivzdušné obrany, ač výšlap nahoru je vydatný. Jste přece na Šumavě, k té kopce a vyhlídky prostě patří. Divoká příroda Šumavy Vás ovšem čeká i při pokračování stezky na Modravu, malebného centra Šumavy. EuroVelo 13 je věrná hranici, takže Vás trasa stočí směrem k Březníku a památníku Karla Kostemanna, spisovatele Šumavy, což je další nepovinně povinná zastávka. Pak už se vydáte vstříc k pramenům říčky, kde možná z vnitra sebe sama občas zaslechnete známé tóny Vltavy, symfonické básně Bedřicha Smetany. Další zážitky na Vás čekají .... ale o kousek dál, v Jihočeském kraji.

Mohlo by se zdát, že EuroVelo 13, Stezka železné opony neukáže zcela neznámá místa a lokality, ale jistě Vám nabídne nový pohled v podobě svého historického podtextu. Tím je v rámci cykloturistické nabídky v Plzeňském kraji zcela unikátní. Navíc je novinkou pro rok 2014. Plzeňský kraj ji nechal vyznačit za pomoci Evropské unie v loňském roce a zároveň do terénu osadil 10 infopanelů, kde každý cyklista nalezne informace jak k samotné stezce, tak o zajímavých místech v okolí. Nelze než připomenout, že se stezka vine okolo hranic, prochází též Německem, ale skutečnosti, že jste překročili hranice si možná leckdy ani nevšimnete. Jen šlápnout do pedálů a vyrazit....

Naposledy upravil: Beránek Filip (04.06.2014)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ