Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

Pouťě, Posvícení, Vánoce

Pouťě, Posvícení, Vánoce

Poutě jsou dosud slaveny zpravidla v den svátku světců, jimž jsou zasvěceny farní kostely. Církevní poutní tradice se udržují jen na poutních místech a v některých obcích a městech, např. procesí s obrazem Panny Marie se koná ...

Poutě
Poutě jsou dosud slaveny zpravidla v den svátku světců, jimž jsou zasvěceny farní kostely. Církevní poutní tradice se udržují jen na poutních místech a v některých obcích a městech, např. procesí s obrazem Panny Marie se koná pravidelně o pouti v Klatovech druhý víkend v červenci. U většiny poutí je slavnostní bohoslužba v kostele. V rodinách se setkávají příbuzní a známí, večer je taneční zábava. Pro děti nemohou chybět ani pouťové atrakce. V rámci poutě jsou někde organizovány bohatý kulturní program a originální středověký trh.


Posvícení
Obce slavily posvícení v různý čas. Od dekretu císaře Josefa II. dne 12. října 1786 je „císařské posvícení“ třetí neděli v říjnu. Protože tento termín je blízko svátku sv. Havla, říká se mu „Havelské“, a smělo trvat pouze dva dny. Některé obce ale toto nařízení nerespektovaly a vrátily se ke staré tradici nebo slavily dvoje posvícení. Je to opět příležitost k návštěvě a setkávání příbuzných a známých k hojně prostřenému stolu s tradiční posvícenskou husou a chodskými koláči.


Advent a Vánoce
Staré vánoční zvyky v rodinách, s výjimkou stromečku, dárků a kapra na Šťědrý večer, tradiční vánočky, vánočního cukroví a někde i dalších pokrmů, např. kuby, postupně mizí. Avšak stále ve více městech, městečkách, ale i v menších obcích se na začátku adventu slavnostně rozsvěcuje vánoční strom, zpívají se u něho koledy a konají se zajímavé adventní nebo předvánoční trhy. Letitou tradici již mají živé betlémy při zahájení adventu v Horšovském Týně a v Klatovech, živý betlém je možno vidět na vánoční akci na statku Gigant v Záluží u Stoda. Staré adventní a vánoční zvyky až po Tři krále Vám připomenou v oblíbeném, v Čechách unikátním pořadu, členové souboru Rokytka o druhé sobotě v prosinci v Sokolovně v Rokycanech. Nikdy nepřerušenou tradicí je Mikulášská nadílka, kdy v předvečer svátku sv. Mikuláše chodí Mikuláš s andělem a čerty a roznášejí hodným dětem nadílku, zlobivé postraší a dají jim brambory nebo uhlí. Na Vánoce se kromě koled zpívá tradičně i Česká mše vánoční J. J. Ryby. V Přešticích, kde se narodil, najdete jeho památník. Tuto mši hráli v plzeňském Pekle již před 210 roky.

Naposledy upravil: Beránek Filip (30.06.2010)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ