Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

Zajímavosti, trhy, tradiční řemesla

Zajímavosti, trhy, tradiční řemesla

Už jen pan Brand ze Skašova udržuje rodinnou tradici skašovských soustružených hraček (panenky, husaři, koně, vozíky), které byly na přelomu 19. a 20. stol. vyváženy i do Ameriky a vyráběly se téměř v každé rodině ve Skašově a okolí.

SKAŠOVSKÉ HRAČKY, BETLÉMY, Řezbáři
Už jen pan Brand ze Skašova udržuje rodinnou tradici skašovských soustružených hraček (panenky, husaři, koně, vozíky), které byly na přelomu 19. a 20. stol. vyváženy i do Ameriky a vyráběly se téměř v každé rodině ve Skašově a okolí. Prodejna bývala i v Praze. Prodejní výstava hraček od pana Branda je v Kašperských Horách vedle muzea motocyklů. : Vimperská 12, Kašperské Hory. Otevřeno 1.6.-30.9., : +420 731 510 731. V Měčíně je malé muzeum hraček – expozice z Národního muzea.
Otevřeno: Út-So 9-15 hod.,: +420 371 135 897, GPS: 49°26‘20.801“N, 12°55‘39.136“E O historii a uchování tradice betlémů se stará Sdružení betlémářů Plzeňska. V Příchovicích u Přeštic je během adventu u chalupy paní Andrlíkové její betlém s 30 cm vysokými postavami. Nový betlém se šumavskými motivy od p. Svobody, Machoviče a Tittla je v muzeu v Sušici. V Chanovicích ve skanzenu je od r. 2008 průběžně doplňován vyřezávaný betlém v životní velikosti. Výčet řezbářů dělajících opět tradiční sošky svatých, kříže a loutky by byl dlouhý. V Dobré Vodě u Hartmanic vlastní penzion Michael a Vlaďka Tesařovi. Michaelovi místní říkají „řezbář křesťanského nebe“. Své sošky celé řady světců nejen prodává, ale vybavil jimi spoustu okolních kapliček. V centru v Klatovech na nám. Míru 147 udržuje řezbářskou tradici po dědečkovi Petr Štýs,
: +420 376 312 673, e-mail: stys.petr@seznam.cz V Kolinci vyrábí betlémy, kříže a dárkové předměty ze dřeva Zdeněk Ziegler, www.hsd.cz Loutky vyrábí Tomáš Brandner ze Starého Plzence www.ebenisterie.estranky.cz


Nositelé tradice lidových řemesel
Nejlepší tradiční řemeslníci jsou navrženi na titul „Nositel tradice lidových řemesel“,  který uděluje ministr kultury České republiky na návrh Ústavu lidové kultury ve Strážnici. V Plzeňském kraji je regionálním pracovištěm pro tradiční lidovou kulturu muzeum Dr. Hostaše v Klatovech. V Chanovicích na zámku je jedna expozice věnována držitelům titulu „Nositel tradice lidových řemesel“ z celé České republiky.


Výroční trhy, muzea, výstavy
Do této brožurky nebylo možno zahrnout informaci o všech tradičních řemeslech. Přednost dostala řemesla v kraji historicky nejvýznamnější, ta, na která se dosud můžete podívat. Ta další (košíkářství, výrobky ze šustí, drátenictví aj.) jsou připomínána na historických jarmarcích. Trhy se konají většinou v rámci poutě nebo při výroční svátcích. V Chanovicích je na začátku července Den řemesel, kde je ukázka většiny tradičních řemesel z Plzeňského kraje a tradiční krajové kuchyně. Četná muzea v kraji jsou nejblíže tradiční lidové kultuře. Stejně tak jsou krajové tradice prezentovány i na některých výstavách.

Co je také tradiční, zajímavosti
Tradiční pivo Pilsner Urquel je známé po celém světě. S jeho výrobou a historií se můžete seznámit na prohlídce pivovaru (uvidíte i film o bednářích – unikátním řemesle, které je zde dosud provozováno) a navštívit originální Pivovarské muzeum v Plzni, www.prazdroj.cz. Dalším pivovarem s tradicí je i Chodovar v Chodové Plané s malým muzeem a unikátní restaurací Ve skále, wwww. chodovar.cz. Tradiční pro západní Čechy je i lázeňství, v Plzeňském kraji jsou Konstantinovy Lázně. Ponocný – živá tradice Domažlic. Ponocného můžete vidět od začátku června do konce září na domažlickém náměstí u věže každý pátek a sobotu ve 21 a 22 hodin. Klatovský karafiát – již 130 let se šlechtí v Klatovech v zahrádce u muzea karafiáty, kromě černé, modré a zelené mají všechny barvy. Info : +420 376 347 240. Tradiční je i kolovečský mlýn – pověstný zázračný mlýn, který přemílá staré báby na mladá děvčata je v provozu jednou za 4 roky. www.muzeum-kolovec.cz Zlaté ruce sklářů dokumentují skleněný oltář od výtvarnice V. Tesařové na Dobré Vodě a betlém z taveného křišťálu od J. Rybáka trvale umístěný v kapli na zámku v Bezdružicích.

Naposledy upravil: Beránek Filip (24.08.2010)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ