Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

Horšovský Týn

Horšovský Týn

Nesmrtelná teta, jídelní servis filmovou hvězdou: Svatba upírů a další snímky, filmový zámek Plzeňského kraje

Nesmrtelná teta

Pohádková komedie o vesnickém chasníkovi Matějovi, který poté, co náhle získal zázračně rozum, se rozhodl usilovat o ruku princezny Pavlínky, jejíž otec právě o rozum přišel. Než ale princeznu získá, musí svést bitvu s "nesmrtelnou tetou", kterou představuje zosobněná Závist. Ta totiž na zámku ve skutečnosti ovládá., Nejnákladnější český film s oslnivě bohatou výpravou byl natočen na motivy pohádky Karla Jaromíra Erbena.

V Horšovském Týně se natáčelo v zámecké knihovně a pak ve sklepení, kde se nacházela  filmová cela.

Produkce: Česká republika, 1993

Hvězdy: Jiřina Bohdalová, Jaromír Hanzlík, Filip Blažek

Jídelní servis filmovou hvězdou: Svatba upírů a další snímky

V době hluboké totality nalezl tehdejší správce hradu a zámku v Horšovském Týně ukrytý poklad, jímž byl jedinečný jídelní servis, nemající v Čechách obdoby. Servis se skládal přibližně 80 kusů galvanizací postříbřené měděné soupravy, pocházející z přelomu 19. a 20. Století. Byl vyroben na zakázku pro majitele horšovskotýnského zámku, rod Trauttmansdorffů, ve Vídni. Součástí servisu byly i nezvykle obrovské polévkové mísy s trauttmansdorffským rodovým znakem.

Poklad uložili majitelé do prostoru pod podlahou mezi zeleným salonkem a salonkem grafiky  v roce 1941, kdy se hitlerovský režim pokoušel vytvořit soupis majetku vídeňské šlechty,  aby jim z něho mohl vyměřit daň.

Poklad je dnes součástí prohlídkové trasy a je možné jej spatřit v pánském salonku a malé renesanční hale.

Pro svou jedinečnost byl tento jídelní servis vícekrát použit také filmaři. Na velké hostině z něho jedli např. Iveta Bartošová a Rudolf Hrušínský nejml. V českém filmu Svatba upírů, servis také „hrál“ ve filmu o Jaltské konferenci.

Filmový zámek Plzeňského kraje

Horšovský Týn je bez nadsázky „filmovým zámkem“ Plzeňského kraje. Vzácný zámecký mobiliář je pravidelně zapůjčován k natáčení různých filmových projektů, například: Král 

posledních dnů, Svatba upírů, Prsten, Hitler: vzestup zla, Obsluhoval jsem anglického krále, Johanka z Arku, Kletba bratří Grimmů, Hannibal, Borgia, Lekce Faust, Torndenskiold a mnoho dalších

Na zámku se konají pravidelně filmové výstavy, v jejichž rámci se návštěvníci mohli seznámit s rekvizitami i pozadím natáčení řady seriálů a filmů, jejichž jména prozrazují i názvy jednotlivých výstav: Arabela, Zpátky do pohádky, Saxana a lexikon kouzel (na MFF Juniorfest), S čerty nejsou žerty, Z filmové tvorby režiséra Poláka (na MFF Juniorfest), Cirkus Humberto nebo, Tři střevíčky pro Popelku.

Od roku 2007 se na zámku odehrávají projekce a slavnosti v rámci Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež, nazvaného Juniorfest .

Hrad a zámek Horšovský Týn se také pyšním malým zámeckým kinem!

 

Naposledy upravil: Beránek Filip (02.04.2015)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ