Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

Hrady a zámky

Hrady a zámky

Pravěké osídlení Plzeňského kraje připomíná řada hradišť a pohřebišť. Mezi nejvýznamnější památky z pozdní doby bronzové patří hradiště na Hradišťském vrchu u Konstantinových Lázní, keltské osídlení dokládá i hradiště Sedlo u Sušice.

Nad Starým Plzencem se dochovalo mohutné opevnění přemyslovského správního centra celého kraje, kterému vévodí rotunda sv. Petra a Pavla z 2. poloviny 10. století, postavená v tzv. otónském stylu. Malebně zvlněnou krajinu zdobí řada kostelíků. Na mnohých z nich najdeme románské stavební prvky, přestože byly většinou přestavěny v období gotiky a baroka.

Krajině vévodí i mnoho středověkých hradů. Nejstarší z nich, románský hrad Přimda, je zároveň i nejstarším kamenným hradem na území České republiky. Hrad Rabí je největší hradní zříceninou v České republice a řadí se mezi nejvýznamnější středověké pevnosti střední Evropy. Poutník po kraji se může projít i po unikátním středověkém mostě mezi paláci na hradě Velhartice v Pošumaví. Za prohlídku stojí na zámek přestavěný areál biskupského hradu v Horšovském Týně se zachovalou kaplí z období české rané gotiky. Návštěvníky zaujmou i zpřístupněné zříceniny hradu Klenová, mohutné opevnění vodního hradu Švihov nebo charakteristické siluety královských hradů Radyně a Kašperk.

Renesanční stavitelství v kraji připomínají mimo jiné plzeňská radnice a zámek Kaceřov. Z období českého baroka pochází řada sakrálních staveb, dvorů a panských sídel. V tomto slohu vznikaly i monumentální chrámy bohatých klášterů. Zcela specifický je projev tzv. gotického baroka stavitele J. B. A. Santiniho. Nejznámější z jeho prací v kraji je přestavba původně románského chrámu vévodícího kladrubskému klášteru. Veřejnosti jsou přístupné i další unikátní stavby jako proboštství v Mariánské Týnici či klášter v Plasích s hrobkou K. L. W. Metternicha, posledního majitele panství. Tento klášter stojí na bažinatém podkladě, zpevněném 5100 dubovými piloty.

Za návštěvu určitě stojí barokní zámek v Manětíně stavitele Haffeneckera s galerií soch či „květinový zámek“ v Nebílovech s expozicemi zaměřenými na květinové motivy ve výtvarném umění. Nejznámější zámeckou stavbou kraje je původně lovecký zámek Kozel nedaleko Štáhlav s rozlehlým parkem, jízdárnou, konírnou a kaplí. Existují ještě další přístupné nebo částečně zpřístupněné zámky a muzea v historických objektech, např. Chodský hrad v Domažlicích, Starý zámek v Chudenicích, zámek Spálené Poříčí, zámek Blovice, galerie na zámku Klenová a věž s jedním křídlem gotického hradu, přestavěného na zámek, v Boru u Tachova.

 

Naposledy upravil: Sýkorová Jana (28.07.2010)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ