Plzeňský kraj - turistů ráj (turistický portál Plzeňského kraje) 
JaroLétoPodzimZima

Klášter Chotěšov

Klášter Chotěšov

Andělská tvář, Žert, Dobrodružství kriminalistiky, Tři sezóny v Pekle.

Andělská tvář

Děj romantického filmu, režírovaného Zdeňkem Troškou, se odehrává ve Francii kolem poloviny 19. století. Při požáru kláštera zachrání náhodný jezdec krásnou schovanku, která se chystá skočit z prvního patra hořící budovy. Neznámý zachránce si odnese dívčin medailonek. O dva roky později dívka přijíždí na zámek Mornay, kde žijí dva nevlastní bratři. Nesmělá  a nezkušená klášterní chovanka Charlotta má na zámku najít životní partii. Ke svému překvapení poznává zachránce v hrubém a neurvalém Filipovi, muži se špatnou pověstí. A to není zdaleka poslední překvapení.

Hořící klášter si zahrálo východní křídlo chotěšovského konventu. Z prvního patra skákala půvabná herečka Michaela Kuklová do náruče svého tehdejšího životního partnera Jiřího Pomejeho.

Produkce:  Česká republika, 2001

Hvězdy: Michaela Kuklová, Filip Blažek, Jiří Pomeje,

Žert

Film, natočený podle podle prvního románu světově proslulého spisovatele českého původu Milana Kundery, vydaného v roce 1967, pojednává o studentu Ludvík Jahnovi, který  pošle v době hluboké totality uprostřed 50. let v socialistickém Československu ze školení své dívce a kolegyni pohlednici s nešťastnou poznámkou:  Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí. Ať žije Trockij! Dívka jej udá fakultní organizaci svazu mládeže. Jahn je vyloučen z fakulty a odeslán jako obyčejný voják poslán do trestního pracovního útvaru.  

Režisér Jaromil Jireš natočil jeden z nejproslulejších filmů 60. let. Ve snímku se prolínají někdejší události s aktuálním děním v době politického uvolnění. Klášter v Chotěšově představoval kasárna, do kterých byl hrdina odeslán. Shodou okolností byl v dané době chotěšovský klášter skutečně užíván lidovou armádou.

Produkce: Československo, 1968.

Hvězdy: Josef Somr, Jana Dítětová, Luděk Munzar, Jaroslava Obermaierová, Evald Schorm

Dobrodružství kriminalistiky

Úspěšný český televizní seriál, který názorně zábavnou formou mapoval historii kriminalistické vědy. Zaměřoval se na popis zločinů, jejichž vyšetřování vedlo k objevu významných kriminalistických postupů a metod.Velmi oblíbeným se stal také úvodní hudební motiv skladatele Karla Svobody.

Klášterní kaple si zahrála roli soudní síně ve druhém díle seriálu nazvaném Jed.

Produkce: Československo, Západní Německo, 1989

Hvězdy: Tomáš Töpfer, Jaroslava Adamová, Radovan Lukavský, Ladislav Frej, Viktor Preiss, Jaroslav Satoranský

Tři sezóny v Pekle

Skvělý film, který odráží životní příběh českého básníka, spisovatele a filosofa Egona Bondyho (vlastním jménem Zbyněk Fišer).  Píše se rok 1947 a mladý básník, který v devatenácti letech utíká z domova, vyráží na divokou jízdu za životními dobrodružstvími.  Opájí se poezií, krásnými ženami, cigaretovým dýmem i alkoholem a vrhá se do zničujícího vztahu s extravagantní  a bisexuální Janou. Oba se vyhýbají práci, sní o společní cestě do Francie. Střet s nově nastupující mocí roku 1948 je tvrdý a vede mladíka k tomu, aby se před vězněním a krutými praktikami státní bezpečnosti uchýlil do zdí psychiatrické léčebny. Klášter Chotěšov si v pozoruhodném filmu zahrál ubytovnu pracující mládeže.

Koprodukce: Česko, Slovensko, Německo, 2009

Hvězdy: Kryštof Hádek, Karolina Gruszka

 

Naposledy upravil: Beránek Filip (02.04.2015)

 


 

Specifikujte cíle:

Mapa okresů

TachovDomažliceKlatovyRokycanyPlzeň-severPlzeň-jihPlzeň-město

Název 

Okres 

Typ