Výlet ze Strážného na Zadní Zvonkovou

Další běžkařský výlet lze považovat za poslední úsek Šumavské magistrály. Lyžaře provází jižní částí pohoří a seznamuje je s krajinou podél Teplé a Studené Vltavy až k horní části vodní nádrže Lipno.

Pro mnohé zájemce bude přitažlivá kvůli menší návštěvnosti a klidnějšímu rázu v porovnání s oblastí předchozího popsaného výletu.

Ze Strážného (810 m n. m.), kde je možné přenocovat, míří trasa k česko-bavorské hranici. Prochází bývalými osadami Horní Cazov, Mlaka a Krásná Hora, které zanikly v 50. letech kvůli zřízení hraničního pásma. Nezalesněná cesta, z níž se nabízejí podmanivé výhledy, vás zavede do Nového Údolí. Také tato původně dřevařská osada podlehla zkáze po spuštění železné opony, ale od roku 1989 lokalitu vyhledávají turisté. Z Černého Kříže sem opět jezdí osobní vlaky Českých drah, i když už se kvůli zrušené trati nedostanou do Německa.

Dál budete stoupat k Schwarzenberskému kanálu a následuje asi 5 km jízdy v rovném terénu na rozcestí Hučina. Posléze se již cesta vlní na Říjiště a závěrečným sjezdem vás přivede do Josefova Dolu. Zbývá finiš podél plavebního kanálu do Zadní Zvonkové, kde sice Šumavská magistrála končí, ale místo je východiskem dalších turistických tras, které směřují k zajímavým cílům v Rakousku. Po bývalé vsi zde zbyl jen novogotický kostel sv. Jana Nepomuckého a bývalá trafika, kde se dnes nachází malé muzeum Zvonková, které informuje o místní historii.

V průběhu trasy můžete absolvovat odbočku k Plešnému jezeru (7,5 ha) na úpatí hory Plechý (1 378 m). Ledovec zde navršil čelní morénu o výšce 30–40 m a jezero obepíná více než 200 m vysoká skalní stěna. Ve svahu nad jezerem je k vidění památník spisovatele Adalberta Stiftera.