Dožínky Plzeňského kraje

Na návštěvníky akce čeká bohatý doprovodný program. „Kromě dožínkového průvodu, žehnání úrody, předání dožínkového věnce a kytice budou vyhlášeni a oceněni i vítězové soutěže Regionální potravina Plzeňského kraje 2022. Dojde i na ocenění regionálních zemědělců a farmářů,“ říká tisková mluvčí Plzeňského kraje Eva Mertlová.

Lidé si mohou pochutnat na regionálních potravinách. K vidění budou ukázky dožínkové vazby, zdobení koní a vozů, ukázky tradičních řemesel. Pro děti organizátoři připravili farmářské aktivity a tvůrčí dílny. O hudební vystoupení se postará Chodský soubor Mrákov a Dětský chodský soubor Mráček, na nádvoří zámku zahraje pošumavská dechová hudba z Horažďovic Otavanka a na závěr celé akce zazpívá a zahraje Jiří Zonyga s kapelou.  

„Dožínky Plzeňského kraje se v Chanovicích konají již podruhé, poprvé to bylo v roce 2011. Byly to historicky první dožínky, které kraj pořádal. Symbolicky se sem po covidové pauze vracíme,“ upřesňuje hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Od 10 hodin uvidí přítomní ve skanzenu ukázky dožínkové vazby, zdobení koní a vozů, ochutnají regionální potraviny. K tomu všemu zazpívá a zahraje folklorní soubor. V 11 hodin vyjde od skanzenu dožínkový průvod. Ozdobený povoz s koňmi doprovodí krojovaní muzikanti a tanečníci až na nádvoří zámku. Právě tady budou na návštěvníky čekat místní řemeslníci a výrobci s regionálními potravinami.

Příchozí si mohou zdarma prohlédnout skanzen - expozici lidové architektury jihozápadních Čech. Bez vstupného bude rovněž i stálá expozice v zámku a Galerie Nositelů tradice lidových řemesel. Ten, kdo nebude chtít být v centru dění se může projít po zámeckém parku nebo vyrazit po naučné stezce Příroda a lesy Pošumaví, která vede k nové rozhledně na vrchu Chlum.

„Pořádání Dožínek beru jako oslavu činností lidí pracujících celoročně v zemědělství. A v návaznosti i pracovníků v potravinářství. Zemědělec musí vše konat v souladu s přírodou a počasím. Zemědělče, díky za Tvoji tvrdou práci, “ uvádí starosta Chanovic Petr Klásek Černický.

Ti, kteří přijedou na Dožínky Plzeňského kraje vozem, mohou pohodlně zaparkovat na dvou vyhrazených parkovištích v obci. Jedno bude na travnaté ploše před skanzenem, druhé přímo v obci u fotbalového hřiště. Slavnosti si také vyžádají dopravní omezení. Od 9 do 17 hodin platí uzavírka silnice III/1882 od sjezdu do obce Chanovice až k obecnímu úřadu. Pořadatelé však pustí motoristy, kteří přijedou po této cestě na parkoviště za skanzenem. Objízdná trasa povede po Chanovickém obchvatu.

Dožínková veselice potrvá až do 16 hodin.

Vstup je zdarma. Akci pořádá Plzeňský kraj ve spolupráci s obcí Chanovice. Více informací najdete na www.plzensky-kraj.cz.