Dožínky Plzeňského kraje tentokrát zavítají na severní Plzeňsko

Na účastníky této jedinečné akce čeká bohatý doprovodný program. Obcí projde krojovaný dožínkový průvod s hudebním doprovodem a s vyzdobenými koňmi a povozem. K vidění budou rovněž ukázky dožínkové vazby. Krojovaná děvčata nabídnou k ochutnání sladké koláče.

„Tradičně dojde k žehnání úrody a předání dožínkového věnce a kytice. Oceníme vítěze soutěže Regionální potravina Plzeňského kraje 2023 a nezapomeneme ani na ocenění regionálních zemědělců a farmářů, “ říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Ani tentokrát nebudou chybět ochutnávky a prodej oceněných regionálních potravin či ukázky dožínkových tradic a zvyklostí. Letos v podání Folklórního souboru Úsměv Horní Bříza. Pro děti i dospělé organizátoři připravili tvořivé dílny, farmářské aktivity, výstavu zemědělské techniky či ukázky tradičních řemesel.

Návštěvníci tak budou mít jedinečnou příležitost nejen zakoupit řemeslné výrobky a vidět jejich tvůrce při práci, ale také si sami výrobu vyzkoušet. „Chybět nebude například košíkář Zdeněk Pikal, který získal ocenění pro mistra tradiční rukodělné výroby za rok 2022, “ uvádí hejtman Rudolf Špoták. Do Vysoké Libyně přijedou i řezbář, drátenice, tkadlec, krajkářka nebo švadlenka. „Lidé si u nás mohou tradiční řemesla vyzkoušet, na mém stanovišti to bude zdobení perníčků královskou glazurou. Mohu Vás ujistit, že to zvládne úplně každý,“ potvrzuje perníkářka Martina Klímová, která zdobí perníčky už přes 15 let. Na letošních dožínkách budeme moci obdivovat různorodé zboží –výrobky ze dřeva, slámy, ručně šité oblečení nebo krásné věnce. Na výběr bude bohaté občerstvení.

Dožínky Plzeňského kraje si užijí také děti. Organizátoři si pro ně připravili tvořivé dílny. Děti mohou vyrábět samy nebo spolu s rodiči. Na několika stanovištích si vyzkouší například malování na polštářky či sádru, tvoření zápichů nebo zajíčků se sladkou dobrotou.

Atmosféru dne zpříjemní v jeho úvodu dechová hudba Kralovanka a Michal Tučný revival Plzeň pak akci zakončí.

Ti, kteří přijedou na dožínky vozem, mohou pohodlně zaparkovat na poli naproti Farmě Janko.

Vstup je zdarma. Akci pořádá Plzeňský kraj ve spolupráci s Farmou Janko, obcí Vysoká Libyně a dalšími partnery. Program a další informace najdete na www.plzensky-kraj.cz.