• Facebook
  • Instagram

Plzeňský kraj - turistů ráj

lupa

Okolí Hartmanic

Okolí Hartmanic

V tomto výletě se propojuje pobyt v přírodě, fyzická aktivita umocněná vrcholovým výstupem a možnost zamyslet se nad pestrými historickými událostmi, které zanechaly otisk ve zdejším kraji.

Trasa začíná v letovisku Annín v údolí Otavy, které má dobrou dostupnost po silnici ze Sušice. Od roku 1796 tady fungovala jedna z prvních skláren na výrobu křišťálového, později též růžového a barevného skla. Ze vsi vede červená turistická značka na vrch Mouřenec (617 m), kde uvidíte pozdně románský kostel sv. Mořice z přelomu 12. a 13. století. Dál už se můžete zcela spolehnout na značení Vintířovy stezky. Tato přeshraniční stezka vede po jedné z nejstarších obchodních cest z Bavorska do Čech a v budoucnu by měla propojit bavorský Niederaltaich a Prahu. Připomíná osobnost benediktinského mnicha a misionáře Gunthera (Vintíře), jehož působení na Šumavě dokládají historické záznamy i legendy a který je pohřbený v Břevnovském klášteře v Praze. Zavede vás nejprve do Palvinova a Kundratic, kde se nacházejí veřejnosti nepřístupná zámecká sídla. Naučná stezka se spojí s modře značenou turistickou Klostermannovou cestou, která v délce 43 km mezi Volyní a Hartmanicemi odkazuje na proslulého šumavského spisovatele Karla Klostermanna (1848–1923).

A právě Hartmanice jsou další zastávkou na tomto výletě. Historické městečko leží na úpatí hory Hamižná (853 m). Svou polohou a turistickou nabídkou láká návštěvníky nejen v létě, kdy se stává východištěm nejrůznějších zajímavých výletů. V zimě je zde k dispozici malý lyžařský areál se svahem vhodným pro rodiny s dětmi. Jen necelý kilometr za Hartmanicemi byla vytyčena naučná stezka Hamižná, která vás seznámí s prostředím zmíněného vrchu. Pokud se rozhodnete ji zdolat (3 km), narazíte například na tzv. pinky, zarostlé jámy po těžbě zlata, zajímavou kapličku či Ochranářský koutek se srubem, ohništěm, pramenem pitné vody a odpočívadlem. Nechybí ani výstup na vrchol. Po dalších necelých 2 km dorazíte do malé vsi Dobrá Voda. Zdejším významným rodákem byl židovský historik a rabín dr. Šimon Adler, který v roce 1944 zahynul v Osvětimi. Jeho jméno nese muzeum, které se kromě Adlerových životních osudů věnuje také kultuře a náboženství židovských obyvatel celého západočeského příhraničí (www.zcm.cz). Poslední etapou výletu je výstup na výraznou horu Březník (1 006 m) se skalnatým vrcholovým hřbetem a místy dobrým výhledem do okolní krajiny.

Annín – Hartmanice – Dobrá Voda – Březník a zpět

Start a cíl: Hartmanice

Délka: 9 km

Charakter trasy: nepříliš dlouhá trasa s výstupem na tisícimetrový vrchol