Nabarvené ptáče v Olbramově

Putujte Plzeňským krajem po stopách filmařů. Do hledáčku kamer se díky svému historickému profilu dostala obec Olbramov u Plané, která svým rázem dokresluje unikátní černobílý film Nabarvené ptáče.

Snímek Nabarvené ptáče byl ve filmovém zákulisí napjatě očekáván. Jeho kvalitu dokládá i fakt, že byl ještě před svou premiérou zařazen do hlavní soutěže na filmovém festivalu v Benátkách. Na vývoji filmu pracoval Václav Marhoul, který v minulosti režíroval například snímek Tobruk, znát jej však můžete i jako herce ze snímků Gympl nebo Cesta do lesa. Na tomto snímku Václav pracoval přes více jak deset let a sám režisér uznává, že je možné, že lidé budou odcházet z kina či se během projekce zhroutí. Film totiž není lhostejný k příběhům druhé světové války, je o lásce, naději a potřebě citu v tehdejších hrůzných dobách.

V černobílém snímku, do kterého režisér obsadil celosvětově známá herecká jména, jakými jsou Stellan Skarsgard, Udo Kier nebo Harvey Keitel, se mluví pouze devět minut, ovšem jeho výsledná délka je téměř tři hodiny. Výroba filmu Nabarvené ptáče stála 175 milionů, přičemž Plzeňský kraj na jeho vznik v loňském roce přispěl částkou jednoho milionu.

Petr Kotlár v hlavní dětské roli musel absolovovat psychologické testy a během natáčení zažil i fyzicky perné chvíle při máčení ve studené vodě či rašelině. Pro film byly voleny zapomenuté odlehlé lokace na Slovensku a v Polsku, ovšem do hledáčku filmařů se díky svému historickému profilu a krajinnému rázu dostala i obec Olbramov u Plané. Krajina kolem obce s necelými 70 obyvateli byla svědkem řady historických událostí, dodnes však zůstala nenarušená a zachovala si svůj specifický charakter. Její okolí je protkané jedinečnými stopami, které zde vytvořila příroda. Tou nejsilnější stopou, a zároveň neviditelnou, je však její sudetská historie. Například kousek od obce se nachází někdejší statky vsi Horní Víska. Kdysi zde stálo devět statků, dodnes má místo výrazného genia loci. Samotná obec se může jako jedna z mála pochlubit dobovou hospodou a vyhlášenou soudržností místních obyvatel. V říjnu se zde například koná pravidelný Vendelínský divadelní jarmark.