Za krásami zimní šumavské přírody

Horská Kvilda – Zlatá Studna – Ranklovská rovina – U Tří jedlí – Zhůří – U Potůčku – Horská Kvilda

Do lyžařské stopy nastoupíte hned u parkoviště a vyrazíte na jihovýchod směrem k rozcestí Zlatá Studna. Trasa vede po horskokvildských loukách a poté zabočí do lesa na Danielovu cestu. Přibližně po jednom kilometru táhlého stoupání dojedete k rozcestníku, kde odbočíte doprava ke Zlaté Studni (zde je možnost trasu o jeden kilometr zkrátit a pokračovat rovně po Danielce). Na pěti kilometrech tohoto úseku vystoupáte 85 výškových metrů. Poté následuje krátký, mírný sjezd a vyjedete na louky, do míst, kde stávala osada Zlatá Studna (Goldbrunn). V 19. století tu byla vybudována sklářská huť, ve které se vyrábělo duté sklo a páteříky (korálky do růženců).

Ze Zlaté Studny pokračujte po stopě směrem na západ, kde se zhruba po 500 m se napojíte opět na Danielovu cestu (rozcestník Ranklovská rovina) a pojedete na sever, jak název rozcestníku napovídá, po rovině až k rozcestníku U Tří jedlí. Zde si všimněte pomníku Jiřího Musila. Mladý voják z povolání sloužil na rotě ve Zhůří a v roce 1959 při návratu z vesnické zábavy v těchto místech umrzl.  Nedaleko odtud stávala samota Ranklov, kde v 19. století žil proslulý šumavský obr a silák, zvaný Rankl Sepp, o němž píše Karel Klostermann ve svém románu „V ráji šumavském“.

Pokračujte dál ve stopě ke Zhůří. Cestou vás čeká krátký sjezd a pak jen opravdu pozvolné stoupání. Po 2,5 km vyjedete na louky, kde bývala obec Zhůří (Haidl). Za jasného počasí je odsud úchvatný výhled na šumavské hřebeny a bavorský Roklan (Grosser Rachel, 1 453 m n. m.).  Historie tohoto místa sahá do 14. století, kdy tudy vedla kašpersko-horská větev Zlaté stezky. Dominantou obce byla kaple sv. Václava, pobořená v padesátých letech 20. století, kdy tu byla zřízena vojenská základna s dvěma radary protivzdušné obrany. Po roce 1989 ji armáda opustila.

Ve Zhůří musíte přejít silnici a dále vede stopa na jih směrem k Horské Kvildě. Asi po 1 km mírného klesání lesem dejte pozor, stopu opět přetíná silnice (upozorní vás výstražná značka). Po přechodu silnice vás čeká prudší sjezd k Horské Kvildě. Po výjezdu z lesa pokračujte k rozcestníku U Potůčku (bývá zde strojově najeto několik stop, ale všechny vedou k rozcestníku) a dále tratí na severovýchod zpět do Horské Kvildy.

Obtížnost: méně náročná trasa vhodná i pro rekreační lyžaře

Výchozí místo: Horská Kvilda, parkoviště u informačního střediska

Délka trasy: 11,2 km

Převýšení: 100 m

Možnost občerstvení: Horská Kvilda